اعلام آمادگی برای توسعه فعالیت های تجاری در منطقه

 اعلام آمادگی برای توسعه فعالیت های تجاری در منطقه

به گزارش هوگر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، سمینار آموزشی مشترک ایران-اتحادیه اروپا در زمینه حمل و نقل دریایی، بنادر و لجستیک با همکاری بین سازمان بنادر و دریانوردی ایران و کمیسیون اتحادیه اروپا در تاریخ ۱۲-۱۳ نوامبر ۲۰۱۸ (برابر با ۲۱ و ۲۲ آبان ۱۳۹۷) برگزار شد.

 

ریاست هیأت کمیسیون اتحادیه اروپا برعهده سرکار خانم مایا بکران؛ معاون مدیر کل حمل و نقل و ریاست هیأت ایرانی برعهده آقای محمد علی حسن زاده؛ معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی بود و طرفین در خصوص تحولات و چالش های موجود و موضوعات موردنظر در زمینه حمل و نقل دریایی، بنادر و لجستیک، به تبادل نظر پرداختند.

 

در سمینار آموزشی مشترک ایران-اتحادیه اروپا در زمینه حمل و نقل دریایی، بنادر و لجستیک طرفین ضمن توجه ویژه به موضوع حفاظت از محیط زیست دریایی، بر اهمیت استفاده از سوخت های جایگزین در بهبود عملکرد شناورها و همچنین تبادل متخصصین مربوطه تاکید شد و از ابتکار اخیر سازمان بین المللی دریانوردی(IMO)  برای کاهش انتشار دی اکسید کربن از کشتی ها، قدردانی و موافقت شد تا در این ارتباط به همکاری نزدیکتر در IMO  بپردازند.

 

در این سمینار طرفین دیدگاه های مربوط به جنبه های نظارتی مربوط به بهبود عملیات و بهره وری بنادر را بررسی و بر اهمیت استفاده موثر از فن آوری های دیجیتال و هماهنگی بیشتر در زمینه حمل و نقل دریایی، زنجیره تامین و مباحث تخصصی آموزشی دریانوردی تاکید کردند.

 

همچنین در سمینار آموزشی مشترک ایران-اتحادیه اروپا در زمینه حمل و نقل دریایی، بنادر و لجستیک در خصوص ایمنی دریایی، کمک فنی ارائه شده توسط آژانس ایمنی دریایی اروپا ( EMSA) در پروژه دریای سیاه و دریای خزر با هدف افزایش استانداردهای ایمنی، امنیتی و حفاظت از محیط زیست مورد تایید قرار گرفت.

 

در این سمینار طرفین ضمن اعلام آمادگی برای ایجاد فرصت های بیشتر برای توسعه فعالیت های تجاری در منطقه و همچنین اشاره به پتانسیل های موجود برای همکاری های متقابل میان صنایع حمل و نقل دریایی، بنادر و لجستیک، از حضور و مشارکت صاحبان صنایع هر دو طرف در این خصوص استقبال شد.

 

گفتنی است در پایان این سمینار طرفین بر نیاز مبرم به سرمایه گذاری جهت تقویت کارایی بخش های بندری و دریایی در رفع چالش های جهانی تجارت بین المللی تأکید شد.