ایران؛ در برابر رفتارها و تحریم های ظالمانه منفعل نخواهد بود

وزیر راه و شهرسازی

 

به گزارش هوگر به نقل از  پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، محمد اسلامی در سیزدهمین همایش بین المللی سواحل، بنادر و سازه‌های دریایی (ICOPMAS ۲۰۱۸) که با حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی و متخصصان داخلی و خارجی در هتل المپیک برگزار شد، اظهار کرد: پیام مشخص چنین برنامه هایی حرکت در مسیر توسعه و اندازه گیری پیشرفت است که ماحصل آن طی کردن مسیر توسعه اقتصادی با همکاری دستگاه های مختلف است.

 

وی با تاکید بر اینکه شاهد پویایی در حوزه بندری و دریایی هستیم، گفت: ایران با دسترسی به آب های آزاد و قرار گرفتن در نقطه استراتژیک باید به اقتصاد دریا توجه ویژه داشته باشد و توسعه دریایی را به عنوان پیشران در دستور کار قرار دهد، هرچند آنگونه که باید و شاید در حوزه دریا رشد نکرده ایم اما باید خدا را شاکر باشیم که به یک باور مشترک رسیده ایم و توسعه دریایی را هدف مشترک می دانیم و به عنوان عاملی برای استحکام اقتصاد ملی به آن نگاه می کنیم.

 

عمر جوانترین بناهای تاریخی ایران از عمر تمدن کشور آمریکا بیشتر است


وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در شدیدترین شرایط تحریم های ظالمانه و غیرقانونی قرار داریم، بیان کرد: دشمن باید بداند که عمر جوانترین بناهای تاریخی ایران از عمر تمدن کشور آمریکا بیشتر است و آن ها مقابل کشوری قرار دارند که از سرمایه بزرگ انسانی و ذخایر عظیم برخوردار است و به عنوان یک کشور تاثیرگذار در منطقه به شمار می رود.

 

اسلامی با تاکید بر اینکه ایران در برابر رفتارها و تحریم های ظالمانه منفعل نخواهد بود، اظهار کرد: ایران کشوری است که در مسیر توسعه خود به سمت شکوفایی پیش می رود.

 

وی با اشاره به موضوعات اثربخش در حوزه دریایی، گفت: ایجاد ظرفیت و قابلیت سازی در صنعت دریایی ودریانوردی، خدمات دریایی، کشتی سازی و شرکت های حمل و نقل ترکیبی مسائل مهمی هستند که باید به آن توجه داشت و مهمترین مقوله در این راستا رشد ترانزیت است.

 

وی همچنین به اهمیت بالای توسعه کریدور شمال–جنوب برای کشورهای آسیای میانه اشاره و تصریح کرد: اتصال دریایی به اقیانوس هند، منطقه قفقاز و آسیای میانه مطالبه کشورهای همسایه است و با توجه به تمایل روسیه و هند به توسعه این محور، باید کار را با شتاب بیشتری پیش ببریم و باید بدانیم که این کریدور به پروتکلی چندجانبه تبدیل شده است.

 

توسعه خطوط ریلی زمینه ساز اتصال به کشورهای همسایه خواهد بود


وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه توسعه خطوط ریلی زمینه ساز اتصال به کشورهای همسایه خواهد بود، خاطرنشان کرد: باید از ظرفیت های مکمل به نحو مطلوب استفاده کرد که با اتصال ریل به بنادر شاهد توسعه اقتصادی در بخش حمل و نقل خواهیم بود و از همه فعالان اقتصادی در این حوزه درخواست می کنیم که به ظرفیت های بندری و دریایی توجه ویژه داشته باشند و در این راستا از حمایت های دولت برخوردار خواهند بود.

 

اسلامی همچنین به نیروی انسانی در ایران به عنوان یک ثروت ملی اشاره و عنوان کرد: ایجاد زیرساخت‌ها و بسترهای تربیت نیروی انسانی در رشته‌های تخصصی به ویژه تربیت نیروی انسانی کارآمد در حوزه دریانوردی موضوع مهمی است که باید به آن توجه کرد و از ظرفیت های دانشگاهی و علاقه ایرانی ها به این رشته در شرایط فعلی که با تحریم روبرو هستیم به نحوی مطلوب بهره برد.

۵