آمادگی سازمان بنادر برای تکمیل پل خلیج‌فارس

 آمادگی سازمان بنادر برای تکمیل پل خلیج‌فارس

 

به گزارش هوگر به نقل از ایسنا، ‌حسین هاشمی‌تختی گفت: سازمان بنادر و دریانوردی اعلام کرد درصورتی‌که منطقه آزاد قشم از پروژه پل خلیج‌فارس صرف‌نظر کرده باشد، سازمان بنادر و دریانوردی آمادگی ادامه و تکمیل آن را دارا است.

 

کشتی‌های چینی تهدیدی برای ذخایر آبزیان

او به عدم صدور مجوز صید از سوی مسئولان شیلات به مردم بومی به دلیل آسیب دیدن ذخایر آبزیان اشاره کرد و گفت: باید مسئولان پاسخگو باشند آیا کشتی‌های بزرگ که به چینی مشهور هستند سبب ضربه دیدن ذخایر آبزیان می‌شوند یا صیادان بومی و با امکانات نابرابر کشتی‌ها بزرگ؟!

رئیس کمیته بنادر و صنایع دریایی مجلس افزود: این کشتی‌ها ضمن عدم رعایت حریم جغرافیایی و نوع صیدشان، شاهد ضربه دیدن ذخایر آبزی کشور هستیم که این موضوع به عدم نظارت مسئولان بازمی‌گردد که باید وزیر جهاد کشاورزی با حضور در مجلس نسبت به این موضوع پاسخگو باشد.

 

ثبت سفارش ساخت کشتی به شرکت‌های بومی اجرایی شود

هاشمی‌تختی افزود: با اشاره به ظرفیت‌های صنعت کشتی‌سازی در هرمزگان گفت: الزام به ثبت سفارش‌های ساخت کشتی به صنایع داخلی و افزایش توان ساخت و ارائه تسهیلات جهت افزایش پتانسیل این صنعت، در نظر گرفته شد و اکنون تبدیل به قانون شده و دولت موظف به اجرای آن است.

او شبانه‌روزی شدن عملیات گمرک را مثبت ارزیابی کرد و گفت: اکنون در حال کار برای توسعه بخش ترانشیپ، ترانزیت و بانکرینگ هستیم تا بتوانیم از این ظرفیت‌های مهم اقتصادی بهره لازم ببریم.

 

واگذاری بنادر کوچک به بخش خصوص

این عضو مجلس ادامه داد: مجلس مصوبه واگذاری بنادر کوچک به بخش‌خصوصی و حمایت از سرمایه‌گذاری بخش‌خصوصی در این زمینه را گذرانده و باید دولت به این مهم اهتمام بورزد.

هاشمی تختی هم‌چنین از سرگیری روند ساخت اسکله نخل ناخدا را مورد تاکید قرارداد و افزود: این اسکله در دولت دهم با هزینه 20 میلیارد تومانی روند رو به رشدی داشت اما به‌یک‌باره رها شد و با مذاکرات صورت گرفته به‌زودی این موضوع احیا و امیدوارم روند واگذاری آن به بخش خصوصی به سازمان‌ همیاری و شهرداری‌ها تسریع یابد تا از ظرفیت گردشگری آن بیشتر بهره گرفته شود.

او هم‌چنین معافیت در پرداخت مالیات بر ارزش‌افزوده در حمل‌ونقل را سهم بزرگی در بهبود روند فعالیت کامیون‌داران دانست و تصریح کرد: این مالیات در دو جا گرفته می‌شد که پس از تصویب در کمیسیون عمران مورد تایید کمسیون اقتصادی قرار گرفت و به‌زودی در صحن علنی مجلس به رای خواهد گذاشته شد و به نفع جامعه کامیون‌داران خواهد شد.