نرخ 1033 ریالی برای هر تن‌-کیلومتر

دستورالعمل تن‌-کیلومتر نهایی شد

 

به گزارش هوگر به نقل از تین‌نیوز، احمد کریمی دبیر کانون کامیون‌داران روز گذشته به خبرنگار ما گفته بود که کامیون‌داران انتظار دارند تن کیلومتری اجرا شود که با جدولی مشخص در شورای عالی هماهنگی ترابری کشور به تصویب رسید؛ اما اکنون شاهد اعمال سلیقه هستیم و نگرانیم که تن‌کیلومتر جدید که برطرف‌کننده مشکل رانندگان و کامیون‌ داران نباشد به مرحله اجرا برسد.

حالا سازمان راهداری به عنوان متولی اجرای این قانون اعلام کرده است که در راستای اجرای مصوبه 209 شورای عالی هماهنگی ترابری کشور، نشست تخصصی مسئولان سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای و رئیس کانون رانندگان و دبیر انجمن صنفی کامیون داران کشور و نمایندگان فنی آنان برگزار و بر ضرورت ابلاغ دستورالعمل  اجرایی تن – کیلومتر به استان‌های سراسر کشور تأکید شد.

آن‌طور که روابط عمومی سازمان راهداری اعلام کرده است در این جلسه، بررسی و تصمیم‌گیری در خصوص نحوه اجرای مرحله نهایی مصوبه 209 شورای عالی هماهنگی ترابری کشور در خصوص تعیین نرخ حمل جاده‌ای بر اساس تن-کیلومترانجام شد و پس از بحث و بررسی پیرامون مصوبه تن‌کیلومتر با توجه به نهایی شدن دستورالعمل اجرایی، ابلاغ دستورالعمل و بخشنامه اجرایی مربوطه به استان‌ها در دستور کار سازمان قرار گرفت..

در این نشست هم‌چنین مقرر شد نرخ شاخص بر مبنای هر تن – کیلومتر 1033 ریال و ضرایب مسافت به استان‌ها اعلام شود هم‌چنین ضریب تطبیق بین 0.75 درصد تا 1.25 درصد توسط استان‌ها در نظر گرفته شود.

بر اساس این گزارش با توجه به این‌که اجرای این دستورالعمل امکان دارد موارد پیش‌بینی‌نشده احتمالی که جامعیت همه موارد، معیارها و دامنه‌ها را پوشش ندهد، وجود دارد، ازاین‌رو توافق شد درصورتی‌که نرخ‌های محاسباتی از نرخ‌های فعلی کمتر باشد، نرخ فعلی ملاک عمل قرار گیرد.

این گزارش حاکی است به‌منظور رفع نواقص احتمالی در اجرای مصوبه تن‌کیلومتر جلسات تخصصی هر ماه برگزار و با توجه به تغییرات قیمت، اقلام هزینه‌ای ناوگان،  مبلغ نرخ تن کیلومتر به‌صورت دوره‌ای به‌روز شود.

یادآور می‌شود محاسبه شاخص‌های اولیه تن‌کیلومتر بر اساس عوامل هزینه‌ای قیمت تمام‌شده و نرخ تن کیلومتر با در نظر گرفتن تأثیر تک‌تک هزینه‌ها در واحد تن‌کیلومتر و تجمیع آن‌ها صورت گرفته است، این نرخ بدون احتساب هزینه‌های سربار مانند کمیسیون، بیمه مسئولیت مدنی، تخلیه  و بارگیری محاسبه شد و برای دستیابی به آن بیش از 30 جلسه اصلی و فرعی، 1060 نفر – ساعت زمان کار کارشناسی با حضور مسئولان و کارشناسان سازمان، نمایندگان کامیون‌داران و رانندگان، اساتید دانشگاه، صاحب‌نظران و شرکت‌های مشاور تشکیل‌شده است.