لوایح کمک‌کننده به بخش ترانزیت را تصویب کنید

 معاون پيشين دفتر ترانزيت

 

به گزارش هوگر به نقل از تین‌نیوز، غلامحسين اميري گفت: وقتي کالايي در گمرک يا مرز يا در مسير بازرسي متوقف مي‌شود، مشمول هزينه مي‌شود و اين براي کشور خوب نيست.

معاون اسبق دفتر ترانزيت و حمل‌ونقل بين‌المللي سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي گفت: سنگ‌اندازي‌ها در مسير ترانزيت عامل اصلي عدم پيشرفت حمل‌ونقل بين‌المللي است.

او ادامه داد: اگر تا اين اندازه مانع پيش پاي حمل‌ونقل بين‌المللي نبود مي‌توانستيم حداقل 20 تا 30 ميليون تن ترانزيت داشته باشيم چون پتانسيل آن را داشتيم.

به گفته وي برآوردي که پيش از بروز مشکلات در وزارت راه داشتيم نشان مي‌داد که مي‌توانيم روي 10 ميليون تن بار ترانزيتي، 2 ميليارد دلار درآمد ارزي داشته باشيم و براي 250 هزار نفر ايجاد اشتغال کنيم.

او ادامه داد: اگر در دوره وزارت جديد، براي اصلاح مشکلاتي که سر راه حمل‌ونقل است اقدام شود، مي‌توان اميد داشت که ظرف يک سال آينده آرامش به شرکت‌هاي حمل‌ونقلي بازگردد.

وي سخت‌گيري‌هاي اعمال‌شده بر شرکت‌هاي بين‌المللي را کارشکني دانست و گفت: بايد فرهنگ ترانزيت در ديگر سازمان‌ها جا بيفتد؛ وقتي کالايي در گمرک يا مرز يا در مسير بازرسي متوقف مي‌شود، مشمول هزينه مي‌شود و اين براي کشور خوب نيست.

وي خواستار تلاش بيش‌تر تشکل‌هاي حمل‌ونقلي در ارتباط با پيگيري مشکلات موجود شد و گفت: متأسفانه تشکل‌هاي حمل‌ونقلي نيز ضعيف عمل مي‌کنند.

او ادامه داد: اين نکته را نيز نبايد ازنظر دور داشت که دولت طي اين مدت اقداماتي هم انجام داده است. هم‌اکنون حدود چند سالي است که قوانين نسبتاً خوبي از سوي دولت به مجلس فرستاده‌شده است اما مجلس به‌موقع رسيدگي نکرده است.

به گفته اميري درباره اصلاح قانون امور گمرکي، مبارزه با قاچاق کالا و ارز و ماليات بر ارزش‌افزوده، دولت و بخش خصوصي پيگيري داشتند اما مجلس هنوز اين لوايح را بررسي نکرده است.

او گفت: از نمايندگان نيز خواستاريم که اين چند قانون را در اولويت قرار دهند. بايد توجه داشت آن اندازه که اصلاح اين 3 قانون در ترانزيت تأثير دارد، الحاق به کنوانسيون اي‌دي‌آر به دليل فراهم نبودن زيرساخت‌هاي آن، تأثيرگذار نيست.

 

 شرکت توسعه بین الملل هوگر ارائه دهنده خدمات حمل،ترنشیپ، لجستیک و محموله پروژه ای و ترافیکی