عقبگرد قیمت دلار در بازار ارز

دنیای‌اقتصاد: روز گذشته، قیمت دلار از مرز 8 هزار تومانی عقب‌نشینی کرد تا انتظارات برخی معامله‌گران کاهشی شود. به گفته فعالان، اعلام خبر امکان خرید و فروش ارز با نرخ توافقی در کنار افزایش احتیاط معامله‌گران به‌دلیل شرایط امنیتی دو عاملی بودند که زمینه‌ساز تغییر روند دلار شدند. در مقابل، برخی تحلیلگران هشدار می‌دهند اگر مکانیزم خرید‌وفروش توافقی ارز با اختلال مواجه شود، ممکن است اثرات سوئی در بازار آزاد به جا بگذارد؛ در روزی که دلار افت زیادی را تجربه کرد، سکه کانال ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان را حفظ کرد.

دلار که اوایل این هفته در بازار غیررسمی از مرز ۸ هزار تومانی عبور کرده بود، دیروز از این مرز عقب نشست. دلار روزهای دوشنبه و سه‌شنبه در برابر نزول به زیر مرز ۸ هزار تومانی مقاومت کرد تا برخی از معامله‌گران آن را به‌عنوان کف جدید قیمت در نظر بگیرند. با این حال، در پنجمین روز هفته کف انتظاری برخی معامله‌گران شکسته شد و دلار به سوی میانه سطح 7700 تومان قدم برداشت. در حالی که شکسته شدن کف انتظاری، تصورات کاهشی را در بازار تقویت کرده است، عده دیگری باور دارند، بازار در حال نزدیک شدن به نقطه‌ای است که پنج‌شنبه گذشته در آن قرار داشت و باید دید در این شرایط چه واکنشی از خود نشان خواهد داد.

گروهی باور دارند، دلار با نزدیک شدن به نقاطی که هفته گذشته در آن قرار داشت، اصلاح قیمتی خود را تقریبا تکمیل خواهد کرد و پس از آن بار دیگر خریداران ارزی وارد بازار خواهند شد. این در حالی است که دسته دیگری همچنان انتظار افت شاخص ارزی را دارند. برخی برقراری شرایط امنیتی نسبی در بازار را عاملی دانسته‌اند که زمینه‌ساز کاهش حجم معاملات شده است و در فضایی که خرید و فروش کمی صورت می‌گیرد، قیمت توان ماندن در نرخ‌های بالا را از خود نشان نداده است. در این میان، عده دیگری اعلام خبر برقراری بازار ثانویه و فروش ارز با نرخ توافقی را در تغییر روند انتظارات معامله‌گران اثرگذار دانستند.

در این میان، معامله‌گران برخی عوامل روزمره را نیز در افت قیمت موثر دانستند. روز گذشته، نرخ حواله درهم تا مرز 2100 تومان پایین رفت تا فروشندگان ارزی بازار داخلی با اطمینان بیشتر در موقعیت فروش قرار بگیرند. به‌دلیل برابری ثبات دلار به درهم در عدد۶۷/ ۳، ارزش درهم به ریال در میان معامله‌گران از اهمیت زیادی برخوردار است؛ چراکه با توجه به آن، ارزش دلار به ریال را می‌توان تخمین زد. با قیمت درهم، ارزش دلار در بازار داخلی می‌توانست در محدوده‌های ابتدایی کانال ۷ هزار و ۷۰۰ تومان قرار بگیرد. همچنین روز گذشته، ارزش دلار در مناطق مرزی افت بیشتری را تجربه کرد تا سیگنال‌های کاهشی بیشتر تقویت شوند. روز گذشته، ارزش دلار در منطقه هرات افغانستان تا کانال ۷ هزار و ۶۰۰ تومان پایین رفت؛ همزمان ارزش دلار در منطقه سلیمانیه عراق نیز به کانال ۷ هزار و ۷۰۰ تومان رفت. ارزش دلار در بازارهای همسایه در ماه‌های اخیر یکی از سیگنال‌های مهمی بوده است که بازیگران ارزی به آن توجه کرده‌اند. در واقع می‌توان گفت پس از ممنوع شدن معاملات ارزی در بازار آزاد، توجه بازیگران به بازارهای همسایه و قیمت‌های آن حتی بیشتر شده است.

در این میان، برخی بالا گرفتن برخوردهای امنیتی با معاملات در بازار آزاد را عاملی دانستند که به احتیاط بازیگران ارزی دامن زده است. سرپرست پلیس آگاهی تهران بزرگ از دستگیری ۱۵ دلال ارز طی دو هفته گذشته خبر داد. به گزارش «ایسنا» سرهنگ حمیدرضا یاراحمدی، سرپرست پلیس آگاهی تهران بزرگ در جمع خبرنگاران گفت: برخورد با افرادی که خرید و فروش غیرمجاز ارز انجام می‌دهند، در دستور کار ما است و روزانه پیگیر این موضوع هستیم.

در روزی که دلار چند کانال قیمتی پایین‌تر رفت، سکه تمام بهار آزادی در برابر نزول سنگین مقاومت کرد و حتی توانست قیمت خود را در مرز ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان حفظ کند. روز چهارشنبه، سکه تنها ۵ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۲ میلیون و ۸۲۵ هزار تومان رسید. به گفته برخی بازیگران باتجربه بازار، در روزهای اخیر اخبار متفاوتی در مورد سکه‌های پیش‌فروش منتشر شده است که بخشی از معامله‌گران را سردرگم و بعضا نگران کرده است. گروهی احتمال دریافت مالیات از خریداران سکه‌های پیش‌فروش را مطرح کرده‌اند؛ در این میان، گروه دیگری باور دارند، سکه‌بازان به‌واسطه بالا بودن قیمت‌ها در معاملات آتی سکه قیمت‌ها در بازار نقدی را بالا نگه داشتند. از نظر برخی تحلیلگران، بخشی از معامله‌گران سکه همچنان امیدوارند که فلز گرانبهای داخلی یک بار دیگر به مرز ۳ میلیون تومانی بازگردد.