اجازه مجدد رهبری برای تامین سهم ۱۵ درصدی دولت درصنعت ریلی

رئیس کمیسیون عمران مجلس در

 

به گزارش هوگر به نقل از روابط عمومی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، محمدرضا رضایی کوچی، رئیس کمیسیون عمران مجلس، درجریان بازدید نمایندگان کمیسیون عمران از ایستگاه راه آهن تهران با بیان این که با اجازه مقام معظم رهبری، سهم ۱۵ درصدی دولت برای اجرا و فاینانس پروژه‌های ریلی از صندوق توسعه ملی تامین می‌شود، در باره حمایت کمیسیون عمران از حمل و نقل ریلی گفت: جابه‌جایی ریلی مسافر و کالا در سال حداقل ۱۵۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی به دنبال دارد که کمک قابل توجهی به اقتصاد کشور می‌کند.

وی با یادآوری اینکه نگاه مجلس و دولت به توسعه شبکه ریلی کشور مثبت است، اضافه کرد سرمایه‌گذاری درست درحوزه ریلی، معادل فروش نفت به اقتصاد کشور کمک می کند.

کوچی با اشاره به اینکه استفاده از ظرفیت ریلی در کشور حداکثر ۵۰ درصد است، افزود: با این وجود کمتر از ظرفیت موجود کشور، از حمل و نقل ریلی استفاده می‌شود .

رئیس کمیسون عمران این اقدام را امتیاز ویژه وزارت راه و شهرسازی عنوان و گفت: انتظار داریم این وزارتخانه با استفاده از این امتیاز از ظرفیت های بخش خصوصی، فاینانس داخلی و خارجی برای توسعه شبکه ریلی استفاده کند.

او با اشاره به اینکه میزان صرفه جویی حاصل از جابجایی ریلی بار و مسافر و سرمایه‌گذاری در این زمینه قابل توجه است ، افزود: با فرهنگ سازی در این زمینه امیدواریم مردم برای مسافرت های خود از قطار استفاده کنند تا علاوه بر صرفه جویی در مصرف انرژی ، سفری ایمنی را تجربه کرده و در حفظ محیط زیست مشارکت کنند.

کوچی همچنین درباره بازدید امروز نمایندگان کمیسیون عمران از ایستگاه راه‌آهن تهران، اضافه کرد: در حال حاضر عمرمتوسط واگن های کشور بیش از ۳۰ سال است و با توجه به توان داخلی برای تولید واگن در کشور می‌توانیم نیازهای کشور را در این زمینه برطرف کرده و خود تعمیرات مورد نیاز را انجام دهیم.

وی با اشاره به ظرفیت بالا مهندسین ایرانی ، گفت : نیازی به واردات واگن از خارج از کشور نداریم اما این امر مشروط برحمایت دولت از شرکت های واگن سازی است.
 

توجه ویژه در تدوین بودجه 
سعید محمد زاده مدیرعامل راه آهن نیز در مورد تحقق نیاز راه آهن به بودجه پس از تصویب لایحه دولت گفت: در تدوین بودجه امسال نیز توجه ویژه ای به صنعت حمل و نقل ریلی شده است.

وی با اشاره به اینکه بودجه بر اساس چارچوب کلی سیاست های مدیریت کلان کشور طراحی می شود ، افزود: طبیعتاً دولت با عنایت به همه موارد و مصالح بودجه را طراحی و در اختیار راه آهن قرار داده است .

محمد زاده با یادآوری اینکه دولت به خصوص در چند سال گذشته توجه ویژه ای به صنعت حمل و نقل ریلی داشته است ، اضافه کرد: با حمایتی که دولت و مجلس از صنعت ریلی انجام داده اند ، بودجه ۹۸ مشابه بودجه ۹۷ مورد توجه قرار گرفته و با اجازه مقام معظم رهبری ، سهم ۱۵ درصدی حمل و نقل ریلی (سهم واسط ) از منابع صندوق توسعه ملی تامین می شود.

 

شرکت توسعه بین الملل هوگر ارائه دهنده خدمات حمل،ترنشیپ، لجستیک و محموله پروژه ای و ترافیکی