راه‌اندازی اولیه قطار قزوین-رشت در هفته آینده

راه‌اندازی اولیه قطار قزوین-رشت

به گزارش هوگر به نقل از ایرنا، مصطفی سالاری گفت: راه‌آهن رشت-قزوین پنجشنبه هفته آینده با حضور نوبخت رئیس سازمان برنامه‌وبودجه و مسئولان وزارت راه و شهرسازی، به‌صورت اولیه به بهره‌برداری خواهد رسید و پس‌ازآن، دو ماه دیگر با حضور رئیس‌جمهوری به‌طور رسمی افتتاح می‌شود.

او با بیان اینکه ایستگاه راه‌آهن آستارا به بهره‌برداری رسیده، گفت: بخشی از حمل کالاها از ایستگاه انجام می‌شود اما بنا داریم تا با بهره‌برداری از راه‌آهن رشت-آستارا ، بخشی از روند حمل کالاها و واردات و صادرات را از این طریق انجام دهیم.

استاندار گیلان با بیان اینکه  فقط هشت کیلومتر از آزادراه رشت - قزوین در محدوده شهرستان رودبار باقی‌مانده است، گفت:  بهره‌برداری از راه‌آهن رشت-قزوین و آزادراه این مسیر باعث تسهیل گردشگری می‌ش.د.

سالاری ادامه داد: روابط تجاری ما با کشورهای حوزه CIS به دلیل برخورداری از سه بندر انزلی، بندر کاسپین که مدرن و جدید ساخته شده و بندر آستارا به‌عنوان منطقه ویژه اقتصادی افزایش یافته است.

او افزود: مجموع صادرات استان گیلان طی هفت ماه گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل، از نظر وزنی 153 درصد و از لحاظ دلاری 63 درصد افزایش یافته و عمده این صادرات از طریق بنادر انجام می‌شود.